ideal-burun-nedirBurun ölçüleri kişiden kişiye ve ırktan ırka değişir. Güzel burun tanımını yapmak da zordur çünkü güzellik kavramı mutlak değildir.

Güzel burun matematik ölçüler ile tanımlanamasa bile yüz güzelliğinde kriter alınan bazı nirengi noktaları mevcuttur. Yüzü üst, orta ve alt diye üç kısma ayırabiliriz. Üst kısmı alın ve kaşlar, orta kısmı gözler ve burun, alt kısmı ise dudaklar ve alt çene oluşturur. Orta kısımda yer alan burun kendine ait alanı uygun şekilde doldurmalıdır. Yani burun olması gerekenden daha kısa veya olması gerekenden daha uzun olmamalıdır. Yanlara doğru olan genişliği gözlerin içine kadar taşmamalıdır. Önden bakıldığında burun delikleri fazla görünmemeli ve burun ucu dudağı kapatmamalıdır. Yandan bakıldığında burun sırtı düz veya düze yakın olmalı burun ucu ise burun sırtından biraz daha yukarıda durmalıdır. Burun direği ile dudak arasındaki açı erkeklerde 90 derece civarında kadınlarda ise 100-110 derece civarında olmalıdır. Önden bakıldığında burnun sağ ve sol yarımları birbirine eşit olmalı altta bakıldığında da burun delikleri birbirine eşit görünmelidir.

Yaygın inanış küçük ve kalkık burunların güzel olduğu yönündedir. Bu doğru değildir. Özellikle erkeklerde küçük ve kalkık burun yüze kadınsı bir ifade verir ve bu hiç arzulanan bir şey değildir. Kadınlarda da yüze oranla küçük kalmış ve aşırı kalkık bir burun güzel görünmez.

Güzel bir burunda en önemli kriter doğal görünmesi yani yüzün diğer kısımlarına göre aşırı küçük veya büyük olmaması, kalkıklığının dikkati çekmeyecek düzeyde olmasıdır. Kaydırak görüntüsündeki sırtı aşırı alınmış burunlar hemen dikkati çeker ve çoğunlukla estetik olarak hoş kabul edilmezler.

Yüzün uyumlu görünmesinde alt çene çıkıntısı ile burun çıkıntısı arasında da bir ilişki vardır. Eğer alt çene ucu geride ise bu görenlerde kişinin burnu öne çıkık izlenimi verir. Oysa esas sorun burunda değil alt çenededir.

Soru sorun

BİZE ULAŞIN