Burun estetiğinde neler değişti?

Posted by: egeozgentas Tags: , | Categories: Blog, Genel

Aralık
27

Estetik burun ameliyatları daha çok uzun ve iri burunların tedavisi ile başlamıştır. Burada amaç rahasız edici derecede uzun (pinokyo burnu) beya çok iri burunları kısaltmak veya küçültmek idi. Ameliyatın esası da kıkırdak ve kemiklerin kesilerek, törpülenerek ve kırılarak küçültülmesi kısaltılması idi. Genel olarak özellikle kadınlarda küçük burun güzeldir anlayışı hakimdi. Batı hayranlığının dünyada artması ile birlikte kalkık sivri uçlu burunlar ilgi çekmeye başladı. Hatta bu iş o kadar ileri gitti ki kadınlar arasında kalkık burnu ile dikkat çekmek bir ayrıcalık haline geldi. Şunu hemen söylemek gerekir ki küçük, sivri ve kalkık uçlu burun herkeste güzel olmayabilir. Ancak bu uyuma fazla dikkat edilmedi. Burunları farkedilir derecede küçültmek ve uçlarını kaldırmak burun yapılarında büyük değişiklikleri gerektiriyordu. Bu değişiklikler burun anatomisini bozduğu için ortaya doğal olmayan bir görünüm çıkabiliyordu. Bir topluluk içinde estetikli burunları hemen herkes ilk bakışta farkediyordu. Birçok burun estetikli kadın ameliyat olduklarının bilinmesini istediğinden bu durumdan hoşnut oluyorlardı. Çünkü estetik burun ameliyatı olmak bir ayrıcalık idi.

2000 li yıllara gelindiğinde artık burun estetiği çok yaygınlaşmış ve fiyatı ucuzlamış idi. Ortalık ameliyatlı olduğu hemen anlaşılan kaydırak burunlu, uçları aşırı kalkık olduğu için burun delikleri görünen, anatomisi bozulduğu için zorlukla nefes alınabilen ve aslında güzel olmaktan çok komik olan burunlar ile doldu. Artık burun ameliyatı olmak bir ayrıcalık değildi.

İnsanlar tekrar güzelliği farketmeye başladılar. Burnu küçük veya kalkık olmayan ama güzel olan pek çok insan vardır. Yüz güzelliği burnun şeklinden çok yüz ile olan uyumuyla alakalı idi. Doğal güzellik yapaylığın önüne geçti. Güzeller burunlarının estetikli olmadığını gururla söylüyorlardı. Bu anlayış burun estetiğinde önemli bir gelişmeye yol açtı. Estetik burun ameliyatının sonucu hem güzel hem de doğal olmalı ve ortaya çıkardığı olumlu etki sanki kendiliğinden mevcut imiş izlenimi vermeliydi. Bu ancak burun anatomisinin bozulmaması ile sağlanabilirdi.

Günümüzde burun ameliyatı eskiye göre çok daha farklı yapılıyor. Burnun önemli fonksiyonlarında biri olan nefes alma işlemine zarar vermemek için özen gösteriliyor. Ameliyat öncesi burun ve yüz arasındaki uyum fotoğraflar ve bilgisayar programları ile araştırılıyor. Burnun orijinal anatomisine zarar vermeden en az yaralama ile en fazla yararın nasıl sağlanabileceği araştırılıyor ve buna göre ameliyat planlanıyor. Eskiden her hastada istisnasız olarak bazı kıkırdaklar kesilip çıkartılırken bugün ancak fazla olduğu düşünülen kıkırdaklar çıkatılıyor. Bazı durumlarda kıkırdak çıkartmak bir yana ilave yapmak bile gerekebiliyor. Bazı ameliyatlarda ise kıkırdaklar arasında değiş tokuş yapılıyor. Yani fazla olan bölgeden alınan kıkırdaklar eksik bölgelere taşınıyor. Sonuçta ortaya fonksiyonları bozulmamış doğal ama güzel bir burun çıkabiliyor.

Ekibimizin başarılı burun estetiğinden anladığı ameliyatlı olduğu belli olmayan ama güzel olan doğal burundur ve ameliyatlarını bu anlayış ile yapmaktadır. Ameliyat ettiğimiz hastalar toplum içinde estetikli burun diye parmakla gösterilmemelidirler ama ne güzel yüzleri var diye dikkat çekmelidirler. Bunu sağlamak için de her hasta için özel olarak planlanmış farklı ameliyatlar uygulamaktayız.

Modalar gelip geçicidir ama doğal güzellik insanlık var olduğundan beri çok az değişmiştir.

Soru sorun

BİZE ULAŞIN

 

Comments are closed.