Estetik burun ameliyatı için uygun bir aday mısınız?

Bu soru ilk bakışta garip gelebilir. “Eğri ve çirkin burnu olan birisi burun estetiği istemiyecek de başka kim isteyecek?” diye sorabilirsiniz. Ancak günlük hayatta herkes isteklerini gerçekçi çerçevelerde tutamayabiliyor.

Burun estetiği burnundaki bozukluğun farkında olan, ne istediğini bilen ve bu ameliyatı kendi arzusu ile olmak isteyen kimselere yapıldığında kişileri mutlu edebilmektedir.

Kendisi burnundan memnun olduğu halde sırf ailesinin, eşinin veya arkadaşının zorlaması ile burun ameliyatı isteyen kişilerde yapılan ameliyat teknik olarak doğru bile olsa kişiyi mutlu edemeyebilmektedir. Bazan bize yüzüne göre güzel sayılabilecek bir burnu olduğu halde sırf arkadaşı burnu ile alay ettiği için estetik istemiyle gelenler de olmaktadır. Bu kişiler burunlarında neyin çirkin olduğunu bile anlamadan sadece bir başkasını memnun etmek için ameliyat olmak istediklerinden uygun aday değillerdir ve çoğu kez estetik ameliyat ile kişisel sorunlarını çözememektedirler.

Bazı kişiler medya meşhurlarına benzemek için ellerinde onların fotoğrafları ile gelip “benim burnum ayni böyle olsun” diye isteklerde de bulunabilmektedirler. Bugün bir kuaför bile saç modelinizi belirlerken kafa ve yüz yapınızı dikkate almaktadır. Estetik cerrahi makyaj yapmak, saç stilini değiştirmek veya bir moda evinde giyim tarzı seçmek gibi bir olay değildir. Burun ameliyatı hayat boyu yüz görüntüsünü değiştirecek çok önemli bir karardır. Bir burun mutlaka yüz görüntüsü ile uyumlu olmalıdır ve bir artist fotoğrafındaki burun başka bir kişiye yakışmayabilir.

Önemli bir konu da 18 yaş altındakilere (yani ergenlere) estetik burun ameliyatı yapılıp yapılmaması tartışmasıdır. Bazı ülkelerde burun gelişiminin kızlarda 16 yaşında tamamlanabileceği öne sürülerek burun ameliyatını 16 yaşına kadar öne alan hekimler vardır. Ancak bütün dünyadaki genel eğilim hayati bir neden olmadığı sürece burun ameliyatlarının 18 yaşında yapılması yönündedir ve ekibimiz de bu kurala uymaktadır.

Burun estetiği yüz ile uyumlu olmayan ve bariz hataları olan burunlarda çok etkili sonuçlar verir. Ameliyat sonrası mutluluk özgüveni yeterli olan ve ne istediğini bilen insanlarda daha fazladır. Özgüveni olmayan, ne istediğini bilmeyen ve kendisi arzu etmediği halde başkalarının yönlendirmesi ile ameliyata gelen kişiler daha sonra ciddi ruhsal sorunlar yaşabilmektedirler. Bu nedenle herkes burun estetiği için uygun bir aday değildir.

Soru sorun

BİZE ULAŞIN